20 perc olvasás – betűk nélkül
A cím nem teljesen igaz, azért lesznek betűk is, de most a képeké a szó. Hisz nagyon jól lehet sztorizni képekkel is.
Nem is gondolnád, milyen régóta velünk vannak a képregények
Az első képregény már több mint 120 éve jelent meg, egész pontosan 1896. október 18-án a New York Journal hasábjain. Egy különös srác volt a főszereplője, Yellow Kid, akit tetőtől talpig sárgába öltöztetett alkotója, Richard Felton Outcault. Az első képregények még csak néhány kockából álltak, de az 1930-as évek derekán már megjelentek a füzetnyi terjedelműváltozatok is.
A képregény aranykorában született Superman is, 1938-ban, egy évre rá pedig megjelent az első Batman-képregény is, majd jött Amerika Kapitány és a II. világháború után megszülettek a híres Marvel- és DC Comics-hősök is, akik azóta már a mozikat is meghódították.
Irány Japán
Ha képregényekről van szó, a manga műfaja is megkerülhetetlen. Japánban – és szinte már világszerte is – a popkultúra része, olyannyira, hogy jelenleg Japánban több manga kerül kiadásra, mint újság vagy könyv. A mangákban megjelenő alakok, szereplők mindenhol ott vannak, és ha anime nem is készül mindegyikből, a karakterek plázákban, a kulcstartókról és ruhákról néznek vissza ránk, és léteznek éjszaka is nyitva tartó mangakávézók, valamint kifejezetten mangák kölcsönzésére szakosodott intézmények is.
4+1 ok, amiért jó képregényeket olvasni
1. Segít megszerettetni az olvasást. Főleg fiatalok számára nehéz olyan olvasnivalót találni, amit örömmel, egy végtében vagy akár többször is elolvasnak. A képregények fejlesztik a dramaturgiai érzékünket és rövidségük miatt sikerélményt nyújt az olvasásuk. Ráadásul mindig várhatjuk a következő részt.
2. Segít kicsit összetettebben látni a világot. A Windsor Egyetemen végzett 2007-es kutatás szerint a közvélekedéssel ellentétben a képregények nagyon is komplex szövegek, melyek segítségével az olvasók megtanulnak egyszerre többféle ingert befogadni és azokat egy egésszé gyúrni. Egyszerűbben: a kép és a szöveg közös értelmezése olyan képességeinket fejlesztik, melyeknek máskor is nagy hasznát vehetjük.
3. A képregények irtó menők. Képregényét olvasni is menő. Pont.
4. Ha nem vagy odáig a szuperhősökért, semmi gond. Rengeteg képregény van: Scott Pilgrimtől a Walking Deadig, Asterixtől a mangákig: csak győzd őket felfedezni!
+1. Az „Olvasni jó” alapigazság most is érvényes: képregényt olvasni bizony nagyon jó.
—---------------------
1. TIPP
Megtalálod az elszökött papagájt?
Ugyan nem képregény, de a 0-36 hónapos korosztályban legalább akkora népszerűségnek örvendenek a böngészők, mint az idősebb rajongók körében egy új Marvel-képregény. Akár az évszakok, ünnepkörök, munkagépek vagy épp az állatvilág a sláger, szuper (és strapabíró) kartonböngészőket találhatunk a kicsiknek. Segít nekik megfigyelni, szavakat tanulni, történetet kialakítani, új élethelyzetekkel megbarátkozni.
2. TIPP
Ha mindig is egy kicsit teremőr akartál lenni
A felnőtteknek is jár a böngészés. Fogj kézbe egy művészeti albumot, egy fotó-könyvet, és hagyd, hogy most a képek beszéljenek a szavak helyett.