IDEJE, HOGY MÁS SZEMMEL NÉZZÜNK A KÖNYVEKRE!
A könyveket nagyon régóta minden generáció eltemeti legalább egyszer. Az elmúlt száz évben a rádió, a televízió, az internet és a közösségi média berobbanásakor is sorra ragadtak vészcsengőt a legkülönfélébb kulturális szakemberek, hogy lamentáljanak a Gutenberg-galaxis végéről, a könyvek alkonyáról, valamint az egyáltalán nem olvasó fiatalabb generációkról.
A technológiai újítások azonban még soha nem jelentették a könyvolvasás végét, eddig minden felnövekvő nemzedék (azok is, akik a rádió korába, és azok is, akik a közösségi média korába születtek bele) felfedezte magának a könyveket.
A technológia fejlődése ahelyett, hogy a könyvek eltűnését hozta volna magával, inkább teljesen új utakat nyitott meg előttük. Itt elsősorban nem a könyvtárakat is elbíró e-könyv-olvasókra gondolunk, hiszen azok használata magát az olvasás aktusát nem váltja ki, „mindössze” helytakarékosabb megoldásra cseréli a hagyományos papírkönyveket. A hangoskönyvek ellenben olyan élethelyzetekben is lehetőséget adnak az olvasásra, amikor a hagyományos vagy e-könyvekkel erre nem lenne esélyünk.
Az olvasás új lehetőségei
Napi szinten több órát töltünk olyan tevékenységekkel, amik rutinszerűek, és már szinte csukott szemmel is meg tudjuk őket csinálni, sokszor mégis ezekkel megy el a szabadidőnk nagy része. Bevásárlás, takarítás, mosogatás (mosogatógépbe be- és onnan kipakolás), teregetés, kutyasétáltatás, edzőterem, munkahelyre és onnan hazaingázás – csupa olyan tevékenység, ami ugyan megköveteli fizikai jelenlétünket és aktivitásunkat, de – rutinszinttől függően – a teljes figyelmünket már nem minden esetben. És így akár arra is tökéletesen alkalmasak lehetnek, hogy közben haladjunk egy könyvvel. Elvégre miért ne használnánk a fülünket és az agyunkat, olyankor, amikor csak a testünkre és a kezünkre van szükségünk.
A hangoskönyvek tehát nagyszerű lehetőségeket rejtenek magukban azok számára, akik időhiány miatt nem tudnak leülni minden nap akár csak 20 percre olvasni, hiszen így adottá válik számukra a lehetőség, hogy a könyvek bármiféle életmódváltás nélkül váljanak az életük szerves részévé.
Másképp figyelni?
A hangoskönyvek emellett azoknak is megoldást jelenthetnek, akik nem feltétlenül az időhiány miatt, inkább a könyvek olvasása közben folyton el-elkalandozó figyelmük miatt nem olvasnak rendszeresen könyveket. Mindannyian máshogy működünk, ezért könnyen előfordulhat, hogy azok, akiket az írott szöveg nehezebben köt le, sokkal könnyebben el tudnak merülni egy-egy történetben, ha felolvasva hallgatják azt. Mindenképp érdemes tehát ezzel a formátummal is kísérletezni, hiszen a hangoskönyvek rengeteg lehetőséget rejtenek magukban, és új ösvényeket nyithatnak meg előttünk a rendszeres olvasóvá válás útján.