Csodaszép népmesegyűjtemény a Hargita megyei Csíkszentdomonkosról. Ebben a faluban híven őrzik még az eredeti népmeséket, számos mesemondó tolmácsolásában maradtak fenn a térség meséi. Zalka Virág Csenge ezekből válogatta ki a számára legizgalmasabb meséket, és tette a mai hallgatóság számára is emészthetővé, élvezetesebbé.
Bár a könyvesboltok polcán számtalan népmesegyűjtemény található, itt egy igazi ékszerládika nyílik ki, és repülnek ki belőle struccmadarak, jóságos boszorkányok, soklábú táltos paripák és virágból font függőhidak. A legtöbb mese Albert András mesemondótól származik, de más mesélők is képviseltetik magukat a kötetben.
Zalka Virág Csenge nagyon szépen egyensúlyoz az régebbi szövegek és a modernitás között, találkozunk régies szavakkal (amiket egyébként magyaráz minden mese után), de ahol nagyon „döcög” a szöveg, ott kicsit átformázza, a történetek végén pedig megismerhetjük egy-egy mese hátterét is.
A Harry Potteren edződött mai fiataloknak kezdésként A táltoskanca és a libapásztorlány című mesét ajánljuk, ebben olvasható Tündér Juliska és a gonosz boszorkány párbaja, ami a magyar népmesék valaha volt legjobb varázspárbaja, szinte filmszerűen pergő képekben megjelenítve.
Ugyancsak érdemes első között olvasni A hétlábú paripa meséjét. A főszereplő lány Ilona eleinte mindent fonákul csinál a hétköznapi világban (ha mosogat, eltöri a poharakat, ha főzni próbál, a kutyák sem eszik meg, olyan rossz lesz), mégis elindul megszabadítani az égitesteket, hogy Tündérország sötétségét eloszlassa. A legtöbb mesében fiúk indulnak az égitestek megszabadítására, így külön értékes ennek a mesének női megszabadítója.
Felolvasva leginkább a 7-8 éves korosztálynak ajánljuk, akár sokszor megállva, újramondva egy-egy részletet, hiszen ezek a mesék hosszabbak, szövevényesebbek – viszont éppen ez teszi alkalmassá arra, hogy akár nagyobb gyerekeknek, sőt, felnőtteknek is bátran ajánljuk.