Kárpát-medencei tanácskozás sorozat 2008-2009 Négy évvel ezelőtt kezdődött az a programsorozat, melynek ,,,,Eszmevándorlás",, Hagyomány és közművelődés -,, Kárpát-medencei tanácskozás sorozat, 2008-2009. című ,,,,termékét",, már 2009 év vége óta olvashatja a kedves érdeklődő. A könyvet a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus adta ki. A megjelentetését Halász Péter és Romhányi András munkája tette lehetővé, akik a projekhez kapcsolódó feladatokban is oroszlánrészt vállaltak.
A 2006. évben, május 24-25-én az Intézet két osztálya -,, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Programok Koordinációs Titkársága és a Művészeti Programok Főosztálya -,, rendezett konferenciát Dunának, Oltnak egy a hangja címmel Bartók Béla emlékének tiszteletére. Témája a néphagyomány, az amatőr művészet, a közművelődés, a ,,,,bartóki modell",,, s ezek hatásai egymásra, s a hazai nemzetiségekre, valamint a külhoni magyar nemzetrészekre vagy éppen szórványokra. A konferenciához műhelybeszélgetések és konzultációk is kapcsolódtak. 2007-ben ,,,,Dunának, Oltnak egy a hangja -,, A ,,,,bartóki modell",, és a közművelődés címmel megjelent egy gyűjteményes kötet. Bemutatása újabb lehetőségeket nyújtott egyrészt a hagyomány és közművelődés témakörében a különböző térségekben kibontakozó és megvalósuló kezdeményezések, mozgalmak alapos megismerésére, másrészt az öntevékeny közművelődés színvonalának emelésére. Hét térségbe sikerült így eljutni - Kárpátalja, Délvidék, Felvidék, Székelyföld, Kalotaszeg, Partium és Magyarország -, mely helyszíneken elhangzott és megismert témakörök természetesen nem fedik le az egész Kárpát-medencei magyarság hagyomány és közművelődés témakörében megfogalmazható valamennyi megoldott és megoldatlan kérdését. A kezdeményezés mégis kedvezőleg hathat a közművelődésben mutatkozó fehér foltok színesítésére.
E kötet szerkezetében három részből áll. Megtalálható benne a helyszínen készített magnetofon-felvételekből összeállított anyag, az önálló előadások alapján szerkesztett és a szerzők által jóváhagyott szövegek. A harmadik rész az összegzéseké: a budapesti tanácskozáson elhangzotté, valamint Halász Péteré, amely az Eszmevándorlás teljes anyagának ismeretében készült összefoglaló a kötet végén.
,,,,Európa nem arra kíváncsi, átvettünk-e mindent, amit az európai művelődés nyújthat, hanem arra, hogy a magunkéból mivel gyarapítjuk az európai művelődést!",, -,, Idézi összefoglalójában Györffy Istvánt a szerző, s ugyanakkor megállapítja, hogy mind az iskolában, mind a médiában egyre kevesebb helyet kap az érték, amit a művelődés különböző területein a hagyomány képvisel. ,,,,Nem kivétel ez alól a közművelődés sem, ami egyfelől szakmai munka, tanult mesterség, másfelől azonban a társadalom különféle rétegeinek kulturális folyamata is. Ez a terület egyre inkább elveszti alkotó, öntevékeny, személyiséget és közösséget építő, szervező jellegét, s mindinkább passzív látványossággá, mások kulturális produktumnak hallgatásává, szemlélésévé válik.",, (H.P.)
A konferencia, a kapcsolódó rendezvények, műhelybeszélgetések, a megszületett kiadványok mind bizonyítékai annak, hogy a hagyomány és a közművelődés végzetes egymásrautaltságra van ítélve.
A kötetben a szerkesztők mellet 43 szakértő, a téma iránt érdeklődő és fogékony résztvevőnek ismerhetjük meg a véleményét, tartalmában területi szempontok szerint rendezetten.
+ Mutass többet
- Mutass kevesebbet