A KönyvKereső szolgáltatás csak regisztrált ügyfeleink számára elérhető.
Hogy igénybe tudja venni, kérjük, jelentkezzen be, vagy regisztráljon oldalunkon.
Kedves Középiskolás!
Helyesírási kultúránk színvonala műveltségünk fontos fokmérője, ezért ajánlom ezt a könyvet elsősorban Neked, továbbtanulásra készülő középiskolás diáknak, valamint azoknak az érdeklődő felnőtteknek is, akik föl szeretnék frissíteni helyesírástudásukat. A könyv gyakorlatai, gyakorlószövegei és szótára három egyformán fontos célt szolgálnak: segítenek megérteni és elsajátítani a legfontosabb helyesírási szabályokat, sok-sok feladatot kínálnak a szabályok alkalmazására, és fölkészítenek a nap mint nap forgatandó helyesírási
kézikönyvek használatára. A könyvnek az írástörténettel, valamint a helyesírás stilisztikai vonatkozásaival foglalkozó fejezeteiből általános anyanyelvi műveltségedet is gazdagíthatod. A Helyesírási gyakorlatok című fejezetben különféle típusú feladatokban teheted próbára helyesírási ismereteidet, vagy e gyakorlatok segítségével ismerkedhetsz meg a számodra eddig ismeretlen helyesírási szabályokkal. A feladatok legnagyobb részének a megoldását megtalálod a Kulcs című fejezetben. A helyesírási gyakorlatok az általános iskolában elsajátított hagyományos grammatikai ismeretekre épülnek, így a helyesírási feladatok megoldásával gyakran nemcsak a helyesírási, hanem a grammatikai tudásodat is megszilárdíthatod. A feladatok elvégzéséhez segítségért fordulhatsz a helyesírási szabályzathoz az utasításszöveg mellett található szabályszám alapján. A legelső gyakorlatok mindig a helyesírási szabályokat igyekeznek megtanítani, és csak utánuk következnek a gyakorló, alkalmazó jellegű feladatok. A hibakereső feladatokkal csak sok-sok gyakorlás után próbálkozz! A helyesírás-történeti és a helyesírás-elméleti feladatok egy része Szathmári Istvánnak A magyar helyesírás alapjai című könyvére épül, feltétlenül ajánlom e könyv elolvasását. A gyakorlatokkal megbirkózhatsz otthon önállóan, de hasznos lehet, ha társaiddal együtt, magyartanárod segítő közreműködésével is megbeszélitek őket.
A Gyakorlósorok című fejezet az egyes témakörökhöz kapcsolódó, tollbamondásra szánt ellenőrző sorokat tartalmazza. Az A, B, C jelű sorok egyenlő nehézségi fokúak, és a gyakorlatok, valamint a megtanulandó helyesírási szabályok példaanyagából válogatnak. Ezért csak az egyes témakörök befejezése után érdemes hozzáfognod a hallás után történő rögzítésükhöz. A Gyakorlószövegek című fejezetben különféle témájú, nehéz helyesírási példákkal dúsított szövegeket olvashatsz. Mivel ezek egyszerre többféle helyesírási kérdést is felölelnek, alkalmazásukat inkább ismétlés vagy összefoglalás céljából javaslom. A szövegeket használhatod
helyesírás-elemzésre és tollbamondásra egyaránt. A dőlt betűvel kiemelt szóalakokat hallás után történő rögzítés előtt célszerű leírnod, esetleg grammatikailag elemezned vagy az írásmódjukra vonatkozó helyesírási alapelveket, szabályokat fölidézned.
A helyesírástudásodra nemcsak a nyelvtanórán van szükséged, hanem más órákon, egész életedben is, ezért találod e könyvben a Nehéz szavak szótára című fejezetet. Ebben tantárgyanként összegyűjtve tanulmányozhatod azokat a kifejezéseket, amelyek helyesírása általában problémát jelent, de természetesen nem az összeset. Tekintsd ezt a szótárt munkaszótárnak, és folyamatosan, napról napra bővítsd a számodra helyesírási nehézséget okozó szavakkal, szókapcsolatokkal!
Ha végeztél a gyakorlatokkal, a helyesírási példatár elemzésével, később újra és újra vedd elő őket, hiszen csak így tarthatod frissen helyesírási ismereteidet, csak így válhatsz megbízható helyesírási kultúrával rendelkező, sikeres felnőtté.
Mindehhez jókedvet, szorgalmat és kitartást kívánok!
A szerző