A KönyvKereső szolgáltatás csak regisztrált ügyfeleink számára elérhető.
Hogy igénybe tudja venni, kérjük, jelentkezzen be, vagy regisztráljon oldalunkon.
Az európai integráció gyökerei hosszú évszázadokra nyúlnak vissza, az európai országok és népek közötti egység megteremtésének lehetősége azonban egészen a második világháború befejezéséig váratott magára. A soha nem látott pusztítás hatására nyilvánvalóvá vált, hogy Európa sorsát a jövőben az országok békés együttműködésére kell alapozni. Az Európai Unió megteremtésének első lépését a híres Schuman-beszéd jelentette. 1950. május 9-én hangzott el ugyanis Róbert Schuman francia külügyminiszternek az európai integráció javaslatát tartalmazó beszéde (ezért minden évben május 9. az ún. Európa-nap). A javaslat alapgondolata a szén- és acéltermelés közös irányítása egy olyan szervezet keretében, amely nyitott, tehát a későbbiekben más országok is csatlakozhatnak hozzá. Az ötlet nagyszerűsége abban rejlett, hogy a legfőbb szerve, a Főhatóság révén elejét vette a többi tagállam tudta nélkül történő fegyverkezésnek, illetve véget vetett ezzel a több évszázados francia és német háborúskodásnak. A szervezet sikeréhez hozzájárult a kedvező gazdasági helyzet, és a sajátos történelmi pillanat, a hidegháború is. Ennek köszönhetően a világháború által katasztrofális helyzetbe jutott országok gazdasága látványos növekedésnek indult, ami lehetővé tette az integrációs folyamat kiterjesztését újabb és újabb gazdasági-társadalmi területekre.
Az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján elmondható, hogy az európai integráció tartós békét és minden eddiginél nagyobb jólétet hozott az európaiak számára. 2007. január l-jétől - Románia és Bulgária csatlakozásának következtében - az Európai Unió már 27 országot és mintegy 490 millió lakost számlál, a hivatalos nyelvek száma pedig 23-ra nőtt (angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, ír, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, német, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák, szlovén).
Jelen könyv az Európai Unió intézmény- és jogrendszerének tanulásához kíván segítséget nyújtani, elsősorban a jogi szakvizsgázók számára, de emellett ajánljuk mindazoknak, akik jogi szempontból alaposabban meg szeretnék ismerni ennek a rendkívül összetett, különleges, és a mindennapi életünket egyre közvetlenebbül befolyásoló szervezetnek a sajátosságait.