Az információs társadalom kialakulása az oktatási rendszerrel szemben is komoly kihívásokat támaszt. Az ezeknek való megfelelés egyik alapvető tényezője a tanárképzés, illetve a tanári gyakorlat módszertanának megújítása. A Tanári
tudástár című sorozat elsődleges célja a tanári mesterség tartalmi korszerűsítése. A sorozatban olyan munkák látnak napvilágot, amelyek hozzásegítik a leendő és a gyakorló pedagógusokat ahhoz, hogy munkájukat a megváltozó oktatási környezetben is magas színvonalon és eredményesen tudják ellátni.
Az olvasó által kézben tartott kötet célja, hogy összefoglalja mindazon informatikai alapismereteket, amelyek eredményesebbé tehetik az információs kommunikációs technológiák alkalmazását a tanári munkában. A könyv anyaga azért elsősorban az e-learning szempontjából fontos ismereteket gyűjti össze, megalapozva ezzel a sorozat második, az e-tanításról szóló kötetének használatát, illetve az abban leírtak elsajátítását. Az általános informatikai alapfogalmaknak, a számítástechnika rövid történetének, a legfontosabb hardverelemeknek a bemutatásán kívül ezért találkozhat az olvasó viszonylag részletesebb szoftver-, hálózati és adatbázis-ismeretekkel. A tanárok és a tanári mesterségre készülők szakmai és magánfelhasználói gyakorlatát is segíteni igyekszik az adatvédelemről szóló fejezet.
A könyvet a nappali, levelező és távoktatási rendszerben tanuló leendő tanítók, tanárok és a gyakorló pedagógusok egyaránt haszonnal forgathatják.