A KönyvKereső szolgáltatás csak regisztrált ügyfeleink számára elérhető.
Hogy igénybe tudja venni, kérjük, jelentkezzen be, vagy regisztráljon oldalunkon.
A felvidéki politika forgatagában, a Magyar Életvédők Egyesülete eddigi legterjedelmesebb kiadványa, mely dr. Popély Gyula élettörténetének eseménydús tizenegy évét - 1989 januárjától 2000 januárjáig - hivatott bemutatni. A szerző elismert történész, tiszteletreméltó hazafi, soha meg nem alkuvó harcos. Megtisztelő, hogy mi örökíthetjük tovább naplója segítségével összeállított visszaemlékezését a jelen- és az utókor számára.
Meghatározó szerepet töltött be a felvidéki magyar politika sűrűjében, ahonnan később ugyan kizárta magát, mégis mindvégig részese maradt a politika forgatagának. A rendszerváltás után elsők között csatlakozott a Független Magyar Kezdeményezéshez, majd pár hónap múlva Duray Miklós oldalán részt vett az Együttélés Politikai Mozgalom alakulásában. E szerveződés nevével már kezdetben sem értett egyet, mert ő kifejezetten magyar emberekkel kívánt a magyarok jogaiért küzdeni. Miután volt kommunisták is tagjai lettek a szerveződésnek és a csehszlovák országgyűlés tagjaként 1990-ben megtapasztalta, hogyan képesek többnyire kommunistából liberálissá vedlett "nemzettestvérei" a magyar érdekkel szemben szavazni, lelkiismerete nem engedte, hogy ezt szó nélkül tűrje. Mindig kész volt szembeszegülni azokkal, akik mandátumuk megszerzése, megtartása érdekében gerincüket veszítve a magyar nemzet árulóivá váltak. Kijelentette: amennyiben nem tisztul meg az Együttélés, úgy távozni fog soraiból. Ez volt az a pillanat, amikor kizárta magát a politika sűrűjéből...
Popély Gyulának számos előkelő tisztséget ajánlottak fel a '90-es években. Lehetett volna többek között a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese, a pozsonyi törvényhozás alelnöke vagy a Csemadok országos elnöke, mégis visszautasította mindezt, mert konokul ragaszkodott elveihez. Tiszta nemzettudattól vezérelt politikai küzdelmei azonban hiába voltak őszinték, a legtöbb esetben hasztalannak bizonyult minden ellenállás politikai ellenlábasaival szemben. Politikailag meggondolatlan döntéseket hozott-e? Lehet. A történelemkönyvek nem valószínű, hogy felvidéki pártvezérként fognak megemlékezni róla, de ez csüggedésre nem adhat okot, mert magyarként mindvégig megállta a helyét.
1991-ben létrehozta a Magyar Néppártot, melynek elnökeként arra törekedett, hogy a felvidéki pártok ne egymás ellen, hanem egymással összefogva harcoljanak a magyarságért: "a Magyar Néppárt nem megosztani akarja kisebbségi magyar társadalmunkat, hanem éppen fordítva: integráló, egységesítő tényezőjévé kíván válni nemzeti kisebbségünk politikai életének. Természetes szövetségesének és segítőjének tekinti a magyarság eddig kialakult és egymással szövetséges politikai mozgalmait, mind a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalmat, mind pedig az Együttélés Politikai Mozgalmat."
A felvidéki magyar középiskolák igazgatói közül egyedüliként kelt a kétnyelvű bizonyítványok védelmére, ami 1997-ben hat éves iskolaigazgatói pályafutásának végét jelentette. Ez évben a pozsonyi Duna utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Gimnázium volt az egyetlen középiskola Szlovákiában, mely bizonyítványait magyar nyelven is kiállította.
Gyakran több száz kilométert utazott egy-egy politikai beszéd vagy történelmi előadás megtartásáért, ami egy idő után már testi egészségét is megviselte. Előfordult, hogy olykor a kórházi ágyon fekve nyilatkozott vagy rendelkezett politikai ügyeiről. A politika ördöge sohasem hagyta őt nyugodni. A Felvidék és a magyar nemzet szolgálata minden idejét és erejét felemésztette, bár úgy érezte, hogy több időt kellett volna fordítson iskolájára, történelmi kutatásaira, és ami a legfontosabb, a családjára - de nem így történt...
Legyen e könyv szerzőjének élete minden Olvasónak kellőképpen intő, más tekintetben viszont követendő példa.