Sipos Péter

A szociáldemokrata szakszervezetek története Magyarországon

mta történettudományi intézet  | 1997  | MAGYAR nyelvű  | PUHATÁBLÁS  |  279 oldal

Libri Antikvárium
A magyar munkásmozgalom történetének nagy forradalmi szakasza az 1917-es esztendőben lezajlott sztrájkhullámmal kezdődött és a Tanácsköztársaság megdöntésével ért véget 1919 augusztusában. Ekkor a magyar szociáldemokrata vezetők jelentős része úgy gondolkodott, hogy az adott európai környezetben a Tanácsköztársaság ugyan nem volt életképes, de nem kell tovább visszavonulni 1919. március 20-ánál. Feltételezték, hogy meg lehet menteni a polgári demokratikus vívmányokat, az 1918 novemberétől korlátlan egyesülési, gyülekezési és sajtószabadságot, a szakszervezetek befolyását az államhatalomra és a gazdasági életre, egészében pedig a munkásság jelentékeny, a közélet egyes mezőiben meghatározó súlyát, tekintélyét. S mindenekelőtt vélekedtek elkerülhető a fehérterror, nem lesz igazuk a kommunistáknak, akik váltig állítják, hogy a proletárdiktatúrát okvetlenül a burzsoázia rémuralma" követi. Böhm Vilmos szerint július végén fel kellett készülniük minden eshetőségre, hogy a teljes összeomlás, a munkásság politikai hatalmának teljes letörése, az ellenforradalom győzelme meghiúsítható legyen".
A későbbi fejlemények alapján visszapillantva mindez a realitásokat figyelmen kívül hagyó illúziónak tűnik, vagy éppen tudatos árulásnak". Valójában súlyos politikai hibákról, baklövésekről, ingatag, rossz kiindulópontokra épített elképzelésekről volt szó, amelyek gyökere az antant magatartásának téves értelmezése.
A szociáldemokraták arra alapozták kibontakozási tervüket, hogy elfogadták a tanácskormány eltávolításának módozatára a nagyhatalmak bécsi megbízottainak nyolcpontos javaslatát. Az ebben foglalt feltételek szerint a Forradalmi Kormányzótanács lemond, a proletárdiktatúrát felszámolják, megszűnik minden kommunista agitáció és propaganda; a hatalmat átveszi egy szociáldemokrata ideiglenes kabinet, amely lépéseket tesz a valamennyi politikai erőt képviselő állandó kormány létrehozására; nem kerül sor semmiféle politikai üldözésre; az antant feloldja a blokádot és egy bizottságot küld Magyarországra az átmenet ellenőrzésére. A bécsi pontok úgy tűnt a Tanácsköztársaság felszámolásában vezető szerepet biztosítottak a szociáldemokratáknak, sőt előlegezték partneri viszonyukat az antanttal. Az egyezség alapján a szociáldemokraták feltételezték, hogy meghatározó befolyásuk lehet az új politikai rendszer kialakításában, ami biztosíthatja a polgári demokratikus eredmények megőrzését.
+ Mutass többet - Mutass kevesebbet
Árinformációk
Ingyen szállítás 15 000 Ft felett
Online ár: 3 800 Ft

A termék megvásárlásával

380 pontot szerezhet



Személyes átvétel 2-4 munkanap

Ingyenes


Házhoz szállítás 2-4 munkanap

15 000 Ft felett ingyenes

Állapot:
Méret:16 x 23 cm
Kiadó mta történettudományi intézet
Kiadás éve1997
NyelvMAGYAR
Oldalak száma:279
BorítóPUHATÁBLÁS
ISBN9638312521
Árukód6327966 / 5327138

Vásárlói értékelések, vélemények

Kérjük, lépjen be az értékeléshez!

Árinformációk
Ingyen szállítás 15 000 Ft felett
Online ár: 3 800 Ft

A termék megvásárlásával

380 pontot szerezhet



Személyes átvétel 2-4 munkanap

Ingyenes


Házhoz szállítás 2-4 munkanap

15 000 Ft felett ingyenes

Rina Kent: God of MaliceRina Kent: God of Malice