Tőkés Rudolf

A harmadik magyar köztársaság születése - Emberek, ideológiák, intézmények

l' harmattan kft.  | 2015  | MAGYAR nyelvű  | PUHATÁBLÁS, RAGASZTÓKÖTÖTT  |  152 oldal

A könyv a harmadik magyar köztársaság eszmei eredetéről, születéséről és az utóbbi huszonöt év közpolitikai fejleményeiről szól. A történet központjában emberek, eszmék és intézmények állnak. A mondanivaló lényege három pontban foglalható össze.
1. Az 19891990-es rendszerváltozás során a jóhiszemű, de a hatalom átvételére felkészületlen demokraták minden erőfeszítése ellenére a tovább szolgáló szocialista jogászok és közigazgatási partnereik sikeresen átmentették a Kádár-rezsim legtöbb intézményét és azok apparátusát, s ezáltal a következő huszonöt évre gúzsba kötötték a köztársaság törvényhozását és kormányait.
2. A Sólyom-féle voluntarista Alkotmánybíróság többek között a jogállam, a jogfolytonosság és a jogbiztonság jelszavaira való hivatkozással leszűkítette a demokratikusan megválasztott képviselők és kormányaik cselekvési terét.
3. A 2011-ben megszületett Alaptörvény történelmileg döntő fontosságú lépés volt, mely jórészt orvosolta a megelőző negyedszázad politikai ballépéseit és alkotmányozási csődjét. Az Alaptörvény, mely további csiszolást és finomítást kíván, végre elégtételt nyújtott a rendszerváltás morális deficitjéért. Preambuluma fontos szimbolikus lépés volt a magyar civil társadalom erkölcsi kárpótlása szempontjából.

Tőkés Rudolf a University of Connecticut professor emeritusa, az Egyesült Államokban él és dolgozik, szaktanácsadóként nemzetközi alapítványoknak es pénzintézeteknek nyújt segítséget. Budapesten született 1935-ben. Középiskolái (pesti bencés és Vörösmarty gimnázium) elvégzése után a pécsi és a budapesti jogtudományi karon folytatta tanulmányait. 1957 óta az Egyesült Államokban él. A Columbia egyetemen doktorált a politológiai tanszéken. 1964 és 1990 között a Wesleyan, a Yale és a Connecticut egyetemen oktatott. A State Department külügyi akadémiájának vendégtanára volt 1972 és 1992 között. 1991-ben az Antall-kormány meghívására külügyi tanácsadóként működött. Tíz könyv, körülbelül száz monográfia, könyvfejezet es tanulmány szerzője. Utolsó magyar témájú könyve, A kialkudott forradalom 1998-ban jelent meg. 1990. március 21-én Göncz Árpád köztársasági elnök személyes megbecsülése jeleként elnöki Aranyéremben részesítette Magyarország demokratikus rendszerváltozásához nyújtott segítségéért.
+ Mutass többet - Mutass kevesebbet
Utolsó ismert ár:
1 890 Ft

A termék megvásárlásával

189 pontot szerezhet



Személyes átvétel

Ingyenes


Házhoz szállítás

15 000 Ft felett ingyenes

Kiadó l' harmattan kft.
Kiadás éve2015
NyelvMAGYAR
Oldalak száma:152
BorítóPUHATÁBLÁS, RAGASZTÓKÖTÖTT
Súly200 gr
ISBN9789632369877
Árukód2604363 / 1145386

Vásárlói értékelések, vélemények

Kérjük, lépjen be az értékeléshez!

Utolsó ismert ár:
1 890 Ft

A termék megvásárlásával

189 pontot szerezhet



Személyes átvétel

Ingyenes


Házhoz szállítás

15 000 Ft felett ingyenes

Annie Jacobsen: AtomháborúAnnie Jacobsen: Atomháború