GOMBALEVES
Jamie Oliver receptje az 5 hozzávaló - Mediterrán című könyvéből
Ebbe a sötét, ízletes levesbe – melyet az apró, ám életteli Montenegró inspirált, ahol a főzés lényege, hogy minden zamatot kihozzanak a friss helyi terményekből – kétféle izgalmas módon kerül a gomba.
4 adag
Összesen 30 perc
Melegítsd elő a sütőt 180 °C-ra. Távolítsd el a fokhagymagerezdek héját, és szeleteld mindet vékonyra, aztán tegyél a tűzhelyre közepesen nagy lángon egy jókora öntöttvas lábost 2 evőkanál olívaolajjal, szórd bele a fokhagymaszeleteket és a mélyhűtött zöldségkeveréket. Pirítsd néhány percig, mialatt felszeletelsz 500 g gombát, aztán tedd ezeket is a lábosba egy jókora csipet fekete borssal. Pirítsd 10 percig, vagy míg aranylóra pirulnak, aztán öntsd fel az alaplével, és főzd további 10 percet. Közben szeleteld fel a maradék 250 g gombát (úgy vágd fel, hogy gyönyörű keresztmetszetük legyen, és ahogy haladsz, a leeső tönköket hajigáld is a levesbe), majd rakosgasd egy tepsire, csepegtesd meg olívaolajjal, ízesítsd csipetnyi tengeri sóval és fekete borssal, told a sütőbe, és süsd roston 15 percig, vagy míg szép aranybarnára és ropogósra pirulnak. Ha letelt a főzési idő, turmixold a levest olyan állagúra, amilyennek szereted, ízesítsd tökéletesre. Merd szét az előmelegített levesestálkákba, mindegyikre csorgass kis hullámokban 1-1 evőkanál tejfölt, mehetnek a tetejükre a ropogósra sült gombák, és ha szeretnéd, csepegtesd meg mindet egy kevés extraszűz olívaolajjal.
-
KCAL 189 kcal
-
ZSÍR 13,2 g
-
TEL. ZSÍR 3,5 g
-
FEHÉRJE SZÉNH. 13,2 g 3,5 g 10,9 g 5,8 g 4,1 g 0,8 g 3,8 g
-
CUKOR 10,9 g
-
SÓ 5,8 g
-
ROST 4,1 g
-
SÓ 0,8 g
-
ROST 3,8 g
KÁPOSZTÁS KELTGOMBÓC
Borbás Marcsi receptje a Magyarország finom - András-naptól vízkeresztig című könyvéből
Hozzávalók:
- 1,5 kg savanyú káposzta
- 1 kg sertésoldalas
- 1 kisebb füstölt csülök
- 20 dkg füstölt szalonna
- 1 szál füstölt kolbász
- 2 közepes fej vöröshagyma
- 2 ek. őrölt pirospaprika
- víz
A gombóchoz:
- 60 dkg kenyérliszt
- 2,5 dkg élesztő
- 1 kk. cukor
- 1tk. só
- kb. 4 dl víz
A savanyú káposzta, az oldalas, a füstölt csülök mind-mind igazi téli ételek, ebben a fogásban pedig együtt szerepelnek. Ráadásul a puha kenyér is rögtön meglesz hozzá, hiszen könnyű keltgombócok formájában ez is belekerül a fazékba.
Elkészítés:
Kockára vágjuk a szalonnát, és lassú tűznél kisütjük a zsírját. A pörcöt kiszedjük, majd a zsíron megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát. Közben meg is sózzuk. Ha a hagyma már üveges, rátesszük a csontonként feldarabolt oldalast, a kockákra vágott bőrös csülökhúst és a kolbászdarabokat. A csülök csontját se hagyjuk ki belőle, rengeteg pluszízt ad az ételünknek! Amikor már picit átjárta a forró zsiradék a húsokat, és kezdenek kifehéredni, meghintjük őket pirospaprikával, és felengedjük hideg vízzel. Hasonlóan járunk el, mintha pörköltet készítenénk, de ez esetben hosszabb lével főzzük az ételt. Míg a húsok főnek, bedagasztjuk a gombóctésztát. Egy-két marék lisztet vízzel palacsintatészta sűrűségűre kikeverünk, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, majd várunk, hogy felfusson. A többi lisztet egy nagyobb dagasztótálba szitáljuk, majd hozzáöntjük a felfutott élesztőt. A sót is beleszórjuk, de figyelünk, hogy lehetőleg ne közvetlenül az élesztőre kerüljön. Ezután annyi vízzel dagasztjuk be, hogy lágy, de még formázható kenyértésztánk legyen. Akkor vagyunk készen, ha a tészta felülete sima, selymes, és megjelennek rajta az apró levegőbuborékok is. Ekkor letakarjuk, és langyos helyre tesszük, hogy megkeljen.
Amikor már majdnem megfőttek a húsok, akkor tesszük rá az étel tetejére a savanyú káposztát. Minden esetben kóstoljuk meg a káposztát, és ha nagyon sós lenne, mossuk át. Ha a káposzta is a főzőedénybe került, annyi vizet öntsünk még hozzá, hogy éppen ellepje. Ettől kezdve ne keverjük az ételt, inkább hirtelen forgató mozdulatokkal rázogassuk.
Közben belisztezzük a gyúródeszkát, és ráborítjuk a megkelt tésztát. Dió méretű adagokat szakítunk belőle, melyekből szép gombócokat formázunk a tenyerünk segítségével. Még tíz percig hagyjuk őket kelni letakarva. Azután a káposztába kicsi fészkeket készítve, egymás mellé óvatosan behelyezzük a gombócokat. Lefedjük az edényt, és húsz percig nem nyitjuk ki, hogy a gőzben meg tudjanak főni a tésztagombócok. Közben is rázogatjuk, majd elzárjuk a lángot, és még tíz percig lefedve tartjuk az ételt.
GESZTENYÉS SZELET
Viszkok Fruzsi receptje A desszertet én hozom című könyvéből
Egyidőben karácsony környékén különösen nagy sláger volt nálunk ez a gesztenyés desszert, de az év során bármilyen családi összejövetelen szívesen készítettük. Az utóbbi időben kicsit feledésbe merült, de amikor válogattam a recepteket ehhez a könyvhöz, rögtön előkerült, és azóta már többször újra debütált – én pedig minden alkalommal lelkesen bólogattam hozzá, hogy miért is kedveltük annyira.
Hozzávalók:
Az alaphoz:
-
1 cs. gesztenyepüré
-
75 g margarin
-
10 dkg darált keksz
-
5 dkg porcukor
A krémhez:
-
2 cs. vaníliás puding
-
6 dl tej
-
10 dkg darált keksz
-
20 dkg margarin
-
15 dkg porcukor
-
1 cs. babapiskóta
-
1 dl tej
-
1 dl kávé
-
1 tk. rumaroma
-
2 dl habtejszín
-
étcsoki
Elkészítés:
-
Az alap hozzávalóit összegyúrom, és egy darált keksszel megszórt tepsi aljába nyomkodom
-
A pudingport kikeverem egy kevés tejjel, majd hozzáadom a maradék folyadékot, és sűrű pudingot főzök belőle.
-
A kockára vágott margarint habosra keverem a porcukorral, és amikor kihűlt a puding, hozzákeverem.
-
A krém felét rákenem a gesztenyés masszára.
-
A babapiskótát rumos tejeskávéba áztatom, és a krém tetejére sorakoztatom.
(Tipp: Ne áztasd el teljesen a babapiskótát, hiszen a süteményben is puhulni fog még.)
-
A krém másik felét a babapiskótákra terítem.
-
A habtejszínből kemény habot verek, és rákenem a krémre.
-
Végül reszelt étcsokival díszítem a tetejét.
-
Egy éjszakán át a hűtőben pihentetem.