Nóra nyári könyvespolca
Nyár van, ezért hát nyaralunk. Három olyan könyvet ajánlok röviden, amit a vízparti stég, a hőség elől árnyat adó terasz, és a belebambulható, végtelen tenger köt össze.
Winkler Nóra
Kulturális újságíró, néha könyvíró, árverésvezető. E téren szívügye és büszkesége a Bátor Tábor évenkénti jótékonysági aukciója. Olvasás nélkül nehezen lenne meg, ötévesen kezdte a János vitézzel, a szenvedély iskolai magyarórákon, egyetemen az amerikai írók műveiben való elmélyedés során csak fokozódott. Ha lakótereket kell felidéznie, a könyvespolcok képe, hogy melyik cím melyik mellett volt, tisztán beugrik neki. Hálás, hogy munkája legjava kedvtelés, tudta, hogy kulturális területen fogja jól érezni magát. Rádiózott és tévézett, szeret interjúkat készíteni és beszélgetéseket vezetni. Kortárs magyar írókkal különösen, mert pár éve legfontosabb elismerésükkel, az Aegon Művészeti Díjjal dolgozik.
A Nóra polcán könyveket ajánlok – frisseket, még csak előjegyezhetőket, bestsellereket, delikát darabokat, régi nagy kedvenceket. A könyveket párosítom képekkel, festményekkel, fotókkal, mindig olyat keresek, ahol szépen összekapcsolódik művészet és irodalom.
Alex Katz: Round Hill
Tengerparton heverésző baráti társaság, laza oldottság, ráérős nyár.
Együtt vannak, mégis kicsit mindenki magában, befele mélázva, a víz felé bambulva – kapcsolódnak, összetartoznak, de ki-ki azt csinál, amit akar.
Nyaral, leginkább.
Szeretem Alex Katz képeit – velem együtt sokan vannak így –, ‘77-ben festett műve pont passzol az első nyári könyvajánlóhoz, és rögtön jó példával is szolgál: a parton Shakespeare-t olvas a mandulaszemű nő.
Katz 1927-ben született Brooklynban, szülei Oroszországból emigráltak ide. Színésznő mamája és üzletember apja is mélyen érdeklődtek a művészet iránt, fiuk már a gimnázium alatt művészeti órákat vett délutánonként, később pedig festészetet tanult Manhattan egyik jó iskolájában. Diploma után egy nyári ösztöndíjat nyert, és míg korábban vázlatok alapján festett, itt szabad ég alatt gyakoroltak, és ez olyan erős élmény volt, hogy eldőlt, a festésnek szenteli az életét. Tájképekkel kezdte, aztán ráállt a portrékra: barátokat, és leggyakrabban idő közben megismert feleségét, Adát festette. A pop-art előfutáraként is nézhetjük, alakjait egyszínű hátterek előtt látjuk, erős színekkel megfestve. Ha végigpörgetjük az életművet, a tájképek mellett kicsit társasági katalógusként is hathat – művészek, filmesek, táncosok, ismert kritikusok szerepelnek nála. Több mint kétszáz egyéni kiállítása volt a legfontosabb múzeumokban, és ötszáz feletti csoportos. Katz ma az egyik legnépszerűbb élő művész, karakteres, élénk, energikus festményeit boldogan nézik meg tömegek Bécstől Bilbaóig, szerencsés magángyűjtők pedig olyasmi óceánparti házak falain őrzik őket, ami előtt ez a jelenet is játszódik.