Történetesen
Amíg még iskolába jár az ember, nem nagyon tudatosodik benne, miért azok a tárgyai lesznek kedvesek, amik, de évek távlatából világos: amikről érdekesen magyaráztak. Egy történetmesélő, akin érezni, hogy izgatja az anyag és szeretné azt tanulságaival és összefüggéseivel együtt átadni, képes adatok, nevek, évszámok masszájából személyes világot építeni. A történelem felfogható elrettentő adatmennyiségként is, jól szerkesztve viszont emberi helyzetek, döntések, bénázások és nagyszerűségek, tragédiák és szolidaritás szövete.
Januárban valahogy üresebb még minden, eleve nehezen találunk vissza az üzemmenetbe, ilyenkor kicsit nagyobb tágasság van, szóval jó hetek ezek történelmi történetekre. Három ilyet választottam hát.
Winkler Nóra
Kulturális újságíró, néha könyvíró, árverésvezető. E téren szívügye és büszkesége a Bátor Tábor évenkénti jótékonysági aukciója. Olvasás nélkül nehezen lenne meg, ötévesen kezdte a János vitézzel, a szenvedély iskolai magyarórákon, egyetemen az amerikai írók műveiben való elmélyedés során csak fokozódott. Ha lakótereket kell felidéznie, a könyvespolcok képe, hogy melyik cím melyik mellett volt, tisztán beugrik neki. Hálás, hogy munkája legjava kedvtelés, tudta, hogy kulturális területen fogja jól érezni magát. Rádiózott és tévézett, szeret interjúkat készíteni és beszélgetéseket vezetni. Kortárs magyar írókkal különösen, mert pár éve legfontosabb elismerésükkel, az Aegon Művészeti Díjjal dolgozik.
A Nóra polcán könyveket ajánlok – frisseket, még csak előjegyezhetőket, bestsellereket, delikát darabokat, régi nagy kedvenceket. A könyveket párosítom képekkel, festményekkel, fotókkal, mindig olyat keresek, ahol szépen összekapcsolódik művészet és irodalom.
Uglár Csaba: Darabok Warhol Aczél-szériájából
Uglár Csabától választottam képet a történelmi témához. Sorozatában úgy tesz, mintha Magyarország az elmúlt 70 évben jelentős birodalom szerepét töltötte volna be, és ezt a fiktív történelmet dokumentálja. Így tehát persze Andy Warhol szitasorozatban örökítette meg Aczél Györgyöt, a nagyhatalmú kultuszminisztert, egy másik művén pedig a Stern címlapon számol be Kádár János „elveszett” csontjainak megtalálásáról. Uglár (1970) sokféle technikában dolgozik, fest, szitanyomatokat, videókat, light-boxokat készít, és ugyan ez egy ironikus sorozata, abszolút lírai oldala is van.