Megérkezett a KFT-dobos, Márton András első szólólemeze
Az album előzeteseként bemutatott Csak alszom című dal videója sikert aratott, a 2018. őszi Klipszemle zsűrije beválogatta a döntőbe, az utóbbi két év több mint 600 klipje közül a legjobb 5 közé. És most itt van a több mint három és fél évtizede ismert hazai könnyűzenész első nagylemeze, a Szívgárda.
Tulajdonképpen nem is annyira meglepő, hogy a zenész előrelépett a dobos szerepből: a popzene történetében amúgy is komoly hagyománya van a dobosból lett dalszerző-énekeseknek, Ringo Starrtól Phil Collinson át Dave Grohlig. Ráadásul Márton Andrást eddig is sokoldalú embernek ismerhettük meg. Ő a KFT zenekar menedzsere-producere is a nyolcvanas évek óta, írt pár dalt a zenekar kétezres években kiadott lemezeire, énekelt KFT-albumokon. Mi több: a KFT nagyobb koncertjeinek a forgatókönyvét is ő állította össze (Operaház, Budapest Sportaréna, MÜPA stb.). Fordított Beatles-dalszövegeket, valamint szerkesztett és kiadott napilap stílusú történelemkönyvet SzemTanú címmel. Elindítója és szervezője volt eddig három David Bowie-emlékkoncertnek, megalapította a Sc.Art kortárs zenei együttest, melyben az űr hangjaira alapozva játszanak instrumentális zenét (s ezzel a formációval Fonogram díjat nyertek). 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét kapta. Van egy bogárhátú VW-je, szeret biciklizni, a körültekintő táplálkozás híve.
A Szívgárdán 9 szerzeményét hallhatjuk - ezek közül 5 vadonatúj szám, 4 pedig az utóbbi évek KFT-lemezein megjelent saját szerzemény. Mindegyiket Márton András énekli és dobolja.
Csak alszom: régi téma, az észre-se-vesszük-és-átalusszuk-az-életünket-érzés, a hozzá passzoló, itt-ott hátborzongató zenei hatásokkal (Háry Péter, Mohai Tamás), fájdalmas befejezéssel.
Kérj bármit: torzitós gitárrifre épülő dal, egy embertásunk tanácsot ad egy összetett személyiségjegyekkel rendelkező embertársának lendületes rockzenei kísérettel.
Zumamma: A Led Zeppelin When the Levee Breaks dobhangjának és afrikai törzsi énekeknek a távoli hatása, a dalszövegben leírt állapottal elégedetlen felszólaló, a címszereplő talányos kilétével
Kalapácsember: a békességre vágyó főhősnek hirtelen elege lesz, bekeményít, lendül a kezében a kalapács, a szirének hangja (Csillag kórus) csak adja alá a lovat.
Guard of Hearts (Szívgárda): a lemez címadó dala, eredetileg 2003-ban került rögzítésre egy KFT-lemezre, de akkor nem készült el véglegesen. Játszik rajta minden KFT-tag. A demo angol szövege már olyan állapotban volt és annyira illett a dalhoz, hogy végül angolul került fel az albumra. Az ének és Kelemen Angelika megrázó vokálja friss felvétel.
A korábbi KFT lemezeken kiadott Szerelem az űrhajó, Szép új másvilág, Hiányzó láncszem, Madárijesztő feljavított hangzással kerültek a lemezre.
"Nagyon eltérő stúdiókörülmények között és évtizedes különbséggel készültek a számok. Van, amire mindent egyedül játszottam fel a házi stúdiómban tizenévvel ezelőtt és az akkor véletlenül bekapcsolva hagyott sávok tetszettek meg, azok adják a dal furcsa ízét. A dalszövegek érzelmi lenyomatok, a mindennapokból elcsent foszlányokkal, a szövetbe beleolvadó, alig észrevehető képekkel a Beatlestől, Harry Potteren át sokak számára ismerős, mindennapos tapasztalatokig. (Remélem, elég talányosan fogalmaztam.)"
Az albumon olyan ismert hazai zenészek (köztük Márton KFT-s zenésztársai) dolgoztak, mint Háry Péter, Mohai Tamás, Premecz Mátyás, Szekeres András, II. Lengyelfi Miklós, Laár András, Bornai Tibor, ifj. Kurtág György, Kelemen Angelika, Péterffy Máté és a Csillag Kórus.
+ Mutass többet
- Mutass kevesebbet