Rövid ismertető a címszereplőről:
Solti Dezső, egy tehetős balmazújvárosi család sarja, 1949-ben menekült el Magyarországról, és külföldön rövidesen titkokkal teli életbe kezdett. A milliárdos Moratti család befolyása alatt hamarosan az olasz futball legbelsőbb köreibe került, ahol sötét üzelmeivel és éles eszével a megvesztegetés mesterévé vált. Az 1960-as években hírhedtté vált az FC Internazionale "menedzsereként", de a Juventus és az olasz szövetség köreiben is feltűnt ballonkabátos alakja. Solti fő célpontjai a nemzetközi futballmeccsek játékvezetői voltak, akiket kenőpénzzel próbált befolyásolni. Azonban 1973-ban végzetes hibát követett el, amikor megpróbálta lefizetni a portugál játékvezetőt, Francisco Lobót. Ez a lépése végül lehúzta a függönyt a színjátékára. Olaszország mellett Magyarországon is aktívan tevékenykedett: csempészetben és politikai machinációkban is részt vett, végül saját bűneinek hálójában akadt fenn, és bukása elkerülhetetlenné vált.
Forrásanyag:
A könyv tartalmának bázisát az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) egykor szigorúan titkos iratai adják.
Szinopszis:
Az 1960-as évek magyar labdarúgása még mindig a világ élvonalához tartozott: olimpiai bajnokok, Aranylabda-győztes és világválogatott játékosok tették naggyá hazánk futballját. Ám kevesen tudják, hogy a magyar játékvezetők is a világ elitjébe tartoztak - és még kevesebben ismerik a háttérben zajló maffiaszerű alkuk sötét titkait.
Ezeknek az árnyékban kötött megállapodásoknak központi figurája volt Solti Dezső.
Vannak emberek, akiket a történelem könyörtelenül sodor egyik oldalról a másikra, és a rossz szövetségesévé válnak. A balmazújvárosi Solti Dezső élete éppen ilyen volt: túlélte a huszadik század minden viharát, és ezek a forgószelek mindig az események középpontjába repítették. Két világháború, koncentrációs tábor, ÁVH - Solti mindezeket túlélte, miközben egyre mélyebbre süllyedt az alvilágban.
Pedig családi háttere biztosította volna számára a tisztes polgári életet, ám a történelem viharaiban végül Olaszországba menekült, ahol a bűn világában talált új otthonra. Magyar táncosnőket közvetített Európa éjszakai lokáljaiba, miközben az éjszakai élet, prostitúció, csempészet és sportfogadás rejtélyes világában tevékenykedett.
Solti alakjában felfedezhetjük a Piedone-filmek maffiózó karaktereinek egyes vonásait is. Ő volt egyszerre Don Pastrone, a sportfogadásokkal machináló antikgyűjtő; Ferdinando, a Báró, a hirtelen meggazdagodott leánykereskedő; Tom Ferramenti, az éjszakai élet pitiáner bűnözője; Csonkakezű, a hataloméhes bandavezér; és Púpos Peppino, az állandóan fecsegő, fontoskodó kisember.
Az 1960-as évek olasz futballmaffiájának egyik legismertebb alakja lett Solti Dezső, aki a háttérből, láthatatlanul húzta a szálakat. Kilóra vásárolta meg a játékvezetőket, és így nélkülözhetetlen láncszemmé vált az alvilág gépezetében. A megvesztegetett bírók között magyarok is akadtak, akik néha aktívan, néha kevésbé aktívan segítették az olasz klubok zavaros ügyleteit. Solti nemzetközi szélhámosként és "futballmenedzserként" járta Európát, aki az FC Internazionale oldalán a semmiből tört fel a futballvilág csúcsára - hogy aztán megszégyenülve hulljon vissza a mélybe.
Ez a páratlan életút szokatlan szemszögből mesél az 1960-as évek Magyarországáról. Solti, a távoli országokból visszatérő izgága figura királyként vonult haza, pedig valójában csak egy egyszerű gyalog volt a társadalom sakktábláján. Az itthon töltött idő alatt azonban olyan kalandok várták, melyek filmbe illő fordulatokat tartogattak: rejtélyes üzletek, betörések, és a szerelem árnyalatai ölelték körül, miközben a sötét világ hálójában egyre mélyebbre süllyedt.
A szerzőről:
Vörös Csaba, 1981-ben született, Budapesten. Író, újságíró, 2001 óta az Eurosport magyar szerkesztőségének a kommentátora. Sportolóként utánpótlás magyar bajnok asztaliteniszező volt. 2016 óta az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatója. Sporttémában 51 kutatása jelent meg a FourFourTwo magazin Levéltári futball rovatában. Az EMMI Sportért Felelős Államtitkárság Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla-program támogatásában megjelent, A magyar asztalitenisz világbajnok anekdotái című könyve, a Magyar Olimpiai Bizottság Ezüstgerely sport-művészeti pályázatának díját nyerte el (2022).
Főbb könyvei:
- A sportriporter is ember (2006)
- Motoros vb 2008 (2008)
- Klampár, a fenegyerek (2015)
- A magyar asztalitenisz világbajnok anekdotái (2021)
- Győr a titkosszolgálatok hálójában, a vagongyári MAN-program (2023)
+ Mutass többet
- Mutass kevesebbet