Marton Kati katolikusként nevelkedett. Zsidó eredetéről és arról, hogy anyai nagyszülei Auschwitzban pusztultak el, csak felnőttként szerzett tudomást, amikor Budapestre utazott, hogy Raoul Wallenbergről, a zsidók életét szisztematikusan mentő svéd diplomatáról készülő könyvéhez gyűjtsön anyagot. Édesanyjának egy régi barátjától tudta meg, hogy Wallenberg túl későn érkezett nagyszüleinek megmentésére.
Édesapja, Marton Endre a sárga csillag nélkül, hamis papírokkal vészelte át a nyilasok üldözését. Az Associated Press tudósítója volt. Mivel munkája révén rendszeres kapcsolatban volt az amerikai követséggel, az ÁVO 1955-ben bebörtönözte.
Anyja, Marton Ilona szintén újságíró volt. Mivel férje bezárása után átvette annak munkáját, őt is bebörtönözték, míg végül 1956 nyarán, amerikai nyomásra kiengedték őket a börtönből. A forradalomban mindkét szülő tudósítóként aktívan részt vett. Ezekért a tudósításokért édesapját a The George Polk Awards kitüntetésben részesítették.
Szülei amnesztiával szabadultak, és 1957-ben a család kivándorolt Amerikába. A Maryland állambeli Bethesda városban laktak, ahol Kati 1965-ig járt iskolába.
Időközben elhunyt szülei történetét Marton Kati A nép ellensége című könyvében írta meg.
Az International Women's Health Coalition keretében kifejtett elnöki munkájáért 2006-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét. További tisztségei a Committee to Protect Journalists (újságírókat védő bizottság) és az International Rescue Committee (nemzetközi mentő bizottság). Számos kitüntetést is kapott, többek közt a Rebekah Kohut Humanitarian Awardot 2001-ben (National Council of Jewish Women), „A világot megváltoztató nők” (Women Who Change the World) Matrix Awardot 2002-ben, valamint a George Foster Peabody Awardot
A Nemzetközi Női Egészségügyi Koalíció elnöke volt. Erre a munkájára megkapta 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést. 2008-ban Pro Cultura Hungarica díjban részesült.
Szombati Béla egyesült államokbeli nagykövet vendégséget rendezett 2010. június 10-én a nagykövetség székhelyén Marton Kati új könyvének bemutatására. Ezt a könyvet a National Book Critics Award 2010-re jelölték.
Kati Marton eddig megjelent könyveinek sorában nem ez a legjobb, de mindenképpen olvasmányosnak mondható. A szerelem hálás téma, a helyszínek szintén vonzóak, Amerika, Párizs mindig érdeklődésre tarthat számot. A szerző érdekes, színes egyéniség, akinek élete bővelkedik az izgalmas, bátran vállalt eseményekben és ezt újságírói múltja kapcsán is sikeresen jeleníti meg. Szívesen olvastam volna többet az események hátteréről, a 68-as diáklázadásról vagy a politikusok hozzáállásáról egy-egy esemény sodrásában, de ezúttal a szerelem felülírta a történelmet.